ComicWiki bruger en cookie til at huske log-in. Ved at besøge denne hjemmeside giver du samtykke til brug af cookies. Læs mere

Klavs Krikke

Fra ComicWiki - Den danske tegneserie wiki
Version fra 16. nov 2009, 20:37 af Jac11 (diskussion | bidrag) Jac11 (diskussion | bidrag) (Siden blev oprettet: Klavs Krikke er en af de mange bifigurer til Mickey Mouse, som blev skabt i de tidlige tegnefilm. I modsætning til f. eks. Fedtmule blev han aldrig en hovedfigur, men han holdt...)
(forskel) ←Ældre version | se nuværende udgave (forskel) | Nyere version→ (forskel)
Skift til:navigering, søgning

Klavs Krikke er en af de mange bifigurer til Mickey Mouse, som blev skabt i de tidlige tegnefilm. I modsætning til f. eks. Fedtmule blev han aldrig en hovedfigur, men han holdt længe som bifigur i tegneserierne.

I de tidlige historier, der blev tegnet af Floyd Gottfredson, er han kæreste med Nora Malkeko, og han kommer af og til i vanskeligheder, som Mickey må redde ham ud af.

I de senere historier har han været en almindelig brugt bifigur ikke blot til Mickey, men også til Fedtmule og Pluto. Han kan være en ven i knibe, som Mickey må hjælpe, eller han kan være en irriterende nabo uden situationsfornemmelse. Han er ofte sammen med Fedtmule den, som er ved at blive gråhåret over Fedtmules dumhed. I historier med Pluto møder vi ham fra den gode side, hvor han ofte gør alt for at hjælpe hans ven Mickeys hund ud af kniben.