ComicWiki bruger en cookie til at huske log-in. Ved at besøge denne hjemmeside giver du samtykke til brug af cookies. Læs mere

Asterix i Lusitanien

Fra ComicWiki - Den danske tegneserie wiki
Version fra 1. apr 2026, 10:39 af Barksfan (diskussion | bidrag) Barksfan (diskussion | bidrag) (Oprettede siden med "{{Album-infoboks | SerieForrige = Asterix og Den Hvide Iris | SerieNæste = | Billede = 300px | SerieNavn = Asterix | Nummer...")
(forskel) ←Ældre version | se nuværende udgave (forskel) | Nyere version→ (forskel)
Skift til:navigering, søgning
« Asterix og Den Hvide Iris Seriel rækkefølge
 
 

Asterix 41.jpg

Asterix 41
Forfatter: Fabcaro
Tegner: Didier Conrad
Oversætter: François-Eric Grodin
Originaltitel: Astérix en Lusitanie
Originaludgave: 2025: Les Editions Albert René

Danske udgaver:

Forlagets beskrivelse

Lusitaneren Minustres sidder fængslet og venter kun på at blive kastet for løverne. Hans eneste brøde er at levere sin lækre, lokalproducerede fiskesovs til Cæsar i Rom. Men Cæsar er sikker på, at han har forsøgt at forgifte ham. Heldigvis er Minustres’ bedste ven overbevist om hans uskyld og beder gallerne om hjælp.

Og da Asterix og Obelix aldrig siger nej til en chance for at slå lidt på romerne, er de snart på vej til Lusitanien. Vel ankommet møder de to gallere det noget melankolske folkefærd, der til Obelix’ forfærdelse foretrækker klipfisk fremfor vildsvin. Men på trods af den underlige vane er hjælpsomheden stor, og snart er de på sporet af en konspiration.

Et nyt eventyr begynder for Asterix og Obelix! Fås også i hardcoverudgave.

Pressen om Asterix 41: Asterix i Lusitanien

Information: "Hvis du er rørstrømsk anlagt, giver Fabcaro nu mulighed for lidt mere gelinde at hengive sig til saudade over den tabte tid, da Asterix på forjættende vis brag te antikkens verden ind i vor egen tid og latteren gav genlyd på barneværelset."